Kolačići: Izbor je vaš

Na našim internetskim stranicama koristimo kolačiće kako bismo Vam mogli pružati uslugu, analizirati korištenje, osigurati oglašavanje i funkcioniranje sustava, koje bez uporabe kolačića ne bismo bili u mogućnosti pružati. Klikom na gumb 'Prihvati' suglasni ste s primanjem kolačića i slažete se s time da ste pročitali i razumijete izjavu o Privatnosti podataka (dostupna na gumbu 'Saznaj više'). Ova stranica koristi kolačiće. Jedan ili više kolačića koje koristimo je bitno kako bi dijelovi ove web stranice djelovali i već su postavljeni. Možete izbrisati i blokirati sve kolačiće s ove web stranice, ali dijelovi web stranice neće raditi. Da biste saznali više o kolačićima koji se koriste na ovoj web stranici i kako izbrisati kolačiće, pogledajte naša Pravila privatnosti klikom na Saznaj više

Košarica
Nemate artikala u vašoj košarici.

Savjeti za pravilno peglanje rublja

Savjeti za pravilno peglanje rublja

Peglanje odjeće ne mora biti uvijek biti muka, pogotovo ako se usvoje određene osnove za pravilno peglanje. Što može znatno ubrzati ovu “dosadnu” aktivnost i donijeti savršene rezultate.

Osim što ćete se osjećati puni samopouzdanja u savršeno ispeglanom komadu odjeće, peglanjem ćete uništiti preostale bakterije i mikrobe u tkanini.

U nastavku ćete saznati što je sve bitno za savršene rezultate peglanja,

 

Prije peglanja


Prije peglanja provjerite etiketu odjevnog predmeta odnosno nalazi li se simbol glačala ili pegle tamo. Ako je prisutan, tkanina je sigurna za glačanje.

Također, dok pregledavate etikete, sortirajte rublje prema vrsti materijala od kojeg je izrađeno. Tako ćete prvo započeti s glačanjem rublja koje zahtjeva niže temperature. Peglanjem osjetljivih materijala smanjujete mogućnost oštećenja takvih tkanina.

Podloga tj. daska za peglanje važna je jer izravno utječe na krajnji ishod glačanja. Potrebno je da bude dovoljno stabilna, otporna na visoke temperature i čista.

Ako se koristi pegla na paru, bit će vam potrebna i destilirana voda. Nemojte koristiti vodu iz slavine kako biste izbjegli kvarove. Voda iz slavine puna je kamenca i tijekom vremena on se može taložiti unutar glačala što će rezultirati time da trebate novu peglu.

Provjerite površinu glačala koju ćete prisloniti na rublje i uvjerite se da je potpuna čista. Nikako ne želite bijelu košulju sa žutim mrljama.

 

Savjeti za pravilno peglanje odjeće


Kako se pravilno pegla rublje? Rublje se najbolje pegla dok je još malo vlažno. Tako da slobodno možete blago poprskati manju količinu vode po tkanini.

Za savršeno ispeglan komad odjeće preporučujemo glačanje po dužini komada odjeće. Drugim riječima, pronađite “najdulju os” kao vodilju. 

Izbjegavajte “kružne pokrete” za vrijeme glačanja rublje jer postoji veća šansa da oštetite tkaninu. Za smjer peglanja uzmite onaj odozgo prema dolje, odnosno naprijed - nazad.

Ukratko, glačajte odjeću prema dužni pravocrtnim (okomitim) pokretima odozgo prema dolje!

Budite pažljivi kod odjeće s naborima i odjeće s osjetljivom tkaninom. Ako je potrebno, možete staviti ručnih ispod kako bi pritisak bio slabiji i mogućnost oštećenja manja.

 

Smjernice za glačanje rublja:

Hlače, rifle i donje dijelove trenirki najlakše ćete opeglati s unutarnje strane. Obratite pozornost na patent zatvarače kako ne biste prelazili s glačalom preko njih.

Košulje možete peglati od rukava, pa nastaviti s ovratnikom i ramenima. Nakon toga, pazeći na dugmad glačajte prednju stranu i na kraju zadnju. Nakon što ste zadovoljni, postavite ih na vješalice kako bi ostale uredne. 

Peglanje posteljina, stolnjaka i ručnika ipak je nešto jednostavnije od odjeće. Iako treba paziti da se posteljina ili stolnjak ne vuče po podu. Kako bi si olakšali možete ih preklopiti, ali budite dovoljno pažljivi. Druga opcija je da krajeve postavite na krevet umjesto da se vuku po podu.

Za glačanje suknji i haljina, koristite tehniku od vrha prema dolje, a temperaturu prilagodite vrsti tkanine. U slučaju nabora budite jako oprezni i po potrebi ih zategnite.

Osjetljive tkanine ( vuna, svila, čipka, viskoza) peglajte na temperaturama od 100 do 110 °C. Pamučne komade odjeće možete glačati na temperaturama od 180 do 200 °C. 

Koji materijali se ne peglaju? Chiffon, frotir, poliester, kašmir, saten i svila mogu se peglati na niskim temperaturama i parom, ali ako nema potrebe bolje ne!

 

Koju parnu postaju kupiti?

PHILIPS parna postaja PerfectCare 6000

  • SteamGlide Advanced glatko klizi po svim tkaninama, baza od nehrđajućeg čelika
  • OptimalTEMP tehnologija neće uzrokovati progorijevanja tkanine
  • Automatsko isključivanje kad se glačalo ostavi bez nadzora
  • Snažna para za uklanjanje nabora
  • spremnik za vodu od 1.8 litara osigurava do 1.5 sata neprekidnog rada
Zatvori