Vlaga u prostoru može biti okidač za brojne respiratorne bolesti ukućana. Poznato je kako voda uvijek pronađe svoj put, pa se tako vlaga u kućanstvima pojavljuje i ulazi kroz pukotine, oštećenja i druge otvore.
Povećana vlažnost zraka u prostoriji najčešće se javlja tijekom zimskih mjeseci, jer se tada prostorije manje učestalo provjetravaju. Kućanski uređaji rade u zatvorenom prostoru, kuha se, a negdje se i rublje suši u zatvorenom prostoru.
Da je došlo do povišene razine vlage u kući ili stanu može se primijetiti prema tamnijim dijelovima zidova i kutova te prema kondenzaciji vode na prozorima.
Kako izmjeriti vlagu u prostoriji?
Razlika u temperaturi vani i unutra dovodi do miješanja hladnog s toplim i vlažnim zrakom unutar doma te dolazi do kondenzacije.
Recimo da želite izmjeriti vlažnost zraka u spavaćoj sobi. Ako imate kockice leda u svom kućanstvu možete staviti nekoliko kockica u čašu vode, ostaviti čašu u spavaćoj sobi i vratiti se za 5 minuta.
Ako uočite kapljice vode s vanjske strane čaše, vlaga nije previsoka. U suprotnom, ako nema kapljica vode s vanjske strane čaše, u prostoriji je prevelika vlaga.
Naravno, na tržištu se mogu pronaći različiti mjerači vlage i higrometar. Uređaji koji su namijenjeni za precizno mjerenje vlažnosti prostora.
Problemi s vlagom u kućanstvu
Problemi s vlagom javljaju se uslijed loše izolacije i nedovoljno dobrog protoka zraka ili ventilacije. Dakle nema mogućnosti odgovarajuće izmjene zraka. Pa je tako slučaj da najčešće zidovi upijaju taj višak vlage.
Vlaga koja se pojavljuje u kućanstvima u pravilu ovisi o:
- Produkciji vlažnosti u prostorijama (tuširanje, kupanje, kuhanje...)
- Izmjeni unutarnjeg i vanjskog zraka
- Sposobnosti zidova i instalacija da apsorbiraju vlagu
- Mogućnosti izbacivanja vlažnog zraka
Problemi koji se javljaju u slučaju prekomjerne razine vlage u kući ili stanu su idealni uvjeti za razvoj bakterija, gljivica i plijesni. Dakle, ne samo da izgleda ružno nego donosi i brojne drudge probleme.
Idealna vlaga u zatvorenom prostoru
Optimalna vlaga u prostoru potrebna je kako bi boravak bio ugodan a kvaliteta zraka stabilna.
Vlaga u kući ili stanu bi trebala biti iznad 30 %, ali ne viša od 70 %. Idealna vlaga zraka u zatvorenom prostoru je između 40 % i 60 %.
To znači i da se temperatura zraka unutar prostorije treba kretati negdje između 20 °C i 24 °C.
Preporučena temperatura i vlaga u prostorijama stana ili kuće:
- Dnevna soba - temperatura: 22 °C i vlaga: 40 do 60 %
- Spavaća soba - temperatura: 18 °C i vlaga: 40 do 60 %
- Kupaonica - temperatura: 24 °C i vlaga: 50 do 70 %
- Kuhinja - temperatura: 18 °C do 22 °C i vlaga: 50 do 60 %
Kako izvući vlagu iz stana ili kuće?
Neugodan miris vlage, plijesni i gljivica bitno narušavaju kvalitetu života svih ukućana.
Kako se riješiti vlage na zidovima?
Ako je situacija na zidovima ozbiljna, preporučuje se izravno tretirati plijesan.
To možete postići s eteričnim uljem eukaliptusa ili čajevca koji se nakapaju u 200 ml obične vode. Cilj je spriječiti daljnje širenje plijesni u prostoriji i suzbiti neugodan miris.
Osim eteričnih ulja, mogu se koristiti i alkoholni ili jabučni ocat. Pomiješajte 100 ml octa s 400 ml vode. Mješavinu poprskajte po zahvaćenim područjima zidova i ostavite neko vrijeme da djeluje. Potom možete pokušati sa spužvicom lagano pokupiti ostatke plijesni.
Isušivači ili odvlaživači zraka mogu izvući desetke litara vlage iz prostorije unutar 24 sata. Osim toga stvaraju i povoljne uvjete za život i boravak u zatvorenom prostoru.
- Moguće upravljanje putem Wi-Fi mreže
- Niska razina buke 40dB(A)
Pomaže u borbi protiv suvišne vlage i stvara savršenu atmosferu u prostoriji u kojoj se nalazi i ujedno smanjujete i vjerojatnost razvijanja plijesni.
S druge strane, sakupljač vlage iz prostorije pomaže u suzbijanju kondenzacije, ustajalih mirisa i mirisa vlage. Može biti koristan u nekim situacijama, ali ako je stvar ozbiljna tada će biti potrebno više truda za uklanjanje vlage iz prostorija.
Najbrže ćete se riješiti vlage u svom domu ako prepoznate glavni uzrok ili više njih. No prije svega svakako pokušajte s odvlaživačima zraka, koji su se prema dosadašnjim iskustvima pokazali najučinkovitijim načinom za uklanjanje vlage.