Zbog prenatrpanosti plaža, visokih cijena ljetovanja, velikih vrućina i jednostavno - praktičnosti, lijepo je imati bazen u vlastitom vrtu!
Bazen je idealan dodatak svakom domu ili vrtu, donoseći osvježenje i zabavu u toplim ljetnim mjesecima. Bez obzira planirate li kupiti bazen ili već imate jedan, dobro je znati koje još vrste bazena postoje i kako ih pravilno održavati.
U ovom članku istražit ćemo različite vrste kućnih bazena, uključujući montažne i bazene na napuhavanje, te pružiti savjete o njihovom održavanju.
Koji montažni bazen kupiti?
Ako uzmemo u obzir da kupnja bazena koji će koristiti svi ukućani idućih nekoliko godina, tada možemo zaključiti da cijena ne predstavlja ograničavajući faktor.
Izbora ima dovoljno, cijene su pristupačne, jedino što može biti problematično je pravilno održavanje bazena. No i to se može svladati uz malo dobre volje.
Na tržištu se tako nalaze razni modeli vrtnih bazena za cijelu obitelj. Mogu se pronaći poliesterski bazeni, bazeni s metalnom konstrukcijom, bazeni s filter pumpom, dječji bazeni na napuhavanje…
Izbora nikako ne nedostaje, a svoju odluku donesite prema dimenzijama bazena koji ćete smjestiti u svoj vrt, budžetu i načinu održavanja.
Vrste kućnih bazena
Kako odabrati najbolji bazen za svoj dom? Odabir pravog bazena ovisi o vašim potrebama, prostoru i budžetu. Razmotrite veličinu, oblik, vrstu i dodatke koji su vam važni, te se konzultirajte s profesionalcima kako biste donijeli najbolju odluku.
Osim što mogu biti izrađeni od različitih materijala, bazeni se proizvode u različitim oblicima i dimenzijama. Pa tako prema obliku mogu biti okrugli, pravokutni i ovalni
Montažni bazeni
Montažni bazeni su čvrsti i dugotrajni, a njihovo postavljanje zahtjeva nešto više vremena i truda u usporedbi s bazenima na napuhavanje. Međutim, jednom postavljeni, ovi kućni obiteljski bazeni pružaju veću stabilnost i trajnost.
Montažni bazen s metalnom konstrukcijom se može i ukopati u zemlju. Što zahtjeva nešto više napora, a treba voditi i računa o pristupu instalacijama, pumpama i filterima.
Mogu biti bilo koje veličine i oblika, prilagođeni potrebama vaše obitelji i prostora. Bilo da se radi o većem ili manjem bazenu za opuštanje, kućni bazeni nude nebrojene mogućnosti za zabavu i relaksaciju.
Obiteljski bazeni su dizajnirani kako bi zadovoljili potrebe svih članova obitelji. Ovi bazeni mogu imati plitke i duboke dijelove, te dodatke kao što su tobogani i skakaonice, čineći ih idealnim za zajedničko uživanje.
Dodatna prednost montažnih bazena je da mogu bezbrižno prezimiti na otvorenom. Pod uvjetom da se pravilno pripreme, očiste i zaštite od vanjskih utjecaja.
BESTWAY montažni bazen s pumpom
- dimenzije: 457 x 107 cm
- pokrov za bazen i sigurnosne ljestve
Vrtni masažni bazen
Vrtni masažni bazeni su savršeni za opuštanje nakon napornog dana. Hidromasažni bazeni na napuhavanje pružaju hidromasažu koja smanjuje stres i napetost mišića. Najvažnija stavka kod ove vrste bazena osim udobnosti je sigurnost.
Jacuzzi na napuhavanje kombinira praktičnost bazena na napuhavanje s luksuzom hidromasaže. Ovi bazeni su jednostavni za postavljanje i idealni za opuštanje u privatnosti vašeg vrta.
Lay-Z SPA jacuzzi na napuhavanje
- dimenzije: 216 x 71 cm
- do 7 osoba
- digitalna nadzorna ploča s gumbima na dodir
- za ljeto i zimu
Samostojeći bazeni
Bazeni na napuhavanje
Bazeni na napuhavanje su popularan izbor zbog svoje pristupačnosti i jednostavnosti postavljanja. Ovi bazeni su savršeni za one koji žele brzo i jednostavno rješenje za ljetno osvježenje.
BESTWAY obiteljski bazen na napuhavanje
- dimenzije: 457 x 107 cm
- bazen s pumpom i ljestvama
Bazeni za djecu na napuhavanje
Bazeni za djecu na napuhavanje su manji i sigurniji, idealni za najmlađe članove obitelji. Dostupni su u raznim veličinama i oblicima, pružajući zabavu i sigurnost za djecu. Dječji bazeni imaju vrlo jednostavan sistem ispuštanja vode i punjenja. Osim što je jednostavna kontrola vode, samo postavljanje bazena je vremenski manje zahtjevno.
BESTWAY bazen za djecu na napuhavanje
- dimenzije: 305 x 183 x 46 cm
- pravokutni oblik
Održavanje bazena
Pravilno održavanje bazena ključno je za osiguranje čiste i sigurne vode. Ne samo to, održavanje higijene vode u bazenu bitno je i za zdravlje pojedinca. Kupanjem se može dogoditi da voda uđe u usta, nos i oči, a ako nije čista voda može prouzročiti infekcije i upalna stanja.
Redovito održavanje uključuje kontrolu pH vrijednosti vode, korištenje pumpe i filtera, te čišćenje bazena. Koliko često trebate čistiti bazen? Bazene je potrebno čistiti redovito, barem jednom tjedno.
Što je potrebno za održavanje bazena?
Za održavanje bazena potrebno je nekoliko osnovnih alata i kemikalija. To uključuje testere za pH vrijednost vode, sredstva za dezinfekciju, pumpe i filtere. Redovita provjera i održavanje ovih elemenata osigurava čistu i sigurnu vodu.
pH vrijednost vode
Održavanje pravilne pH vrijednosti vode važno je za sprječavanje iritacije kože i očiju, te osiguranje učinkovitog djelovanja dezinfekcijskih sredstava. Idealna pH vrijednost vode u bazenu kreće se između 7.2 i 7.6. Dakle, negdje oko 7.4 je preporučljiva pH vrijednost vode u vašeg dvorišnog bazena.
Važno je znati da kod viših pH vrijednosti npr. pH od 8.5 dovodi do toga da klor djeluje s učinkovitošću od svega 20%.
Također, potrebno je kontrolirati i tvrdoću vode odnosno udio kalcija i magnezija. Tu bi se vrijednosti trebale kretati između 100 i 400 ppm (1 ppm = 1 mg na 1 litru vode).
Poznato je i da se u vodu dodaje klor koji se koristi za dezinfekciju vode u bazenu. Količina klora koja se preporučuje je između 0.9 ppm i 1.20 ppm (ppm = parts per million). Savjet je da se tretiranje vode s klorom vrši u doba dana kad je voda slabije izložena sunčevim zrakama. Kako se ne bi dogodilo da toplina potakne isparavanje supstanci koje nisu do kraja djelovale na vodu.
Pumpa
Pumpa je ključni element svakog bazena, jer osigurava cirkulaciju vode i sprječava nakupljanje prljavštine. Redovito održavanje i čišćenje pumpe produžuje njen vijek trajanja i osigurava čistu vodu.
Pumpa koja je spojena u sustav treba raditi barem ⅓ dana što znači minimalno 8 sati. U suprotnom neće imati dovoljno vremena za obaviti zadatak.
Filter
Filter je odgovoran za uklanjanje nečistoća iz vode. Postoji nekoliko vrsta filtera, uključujući pješčane, kartonske i diatomejske filtere. Redovito čišćenje i zamjena filtera ključno je za održavanje higijenski čiste vode.
Potrebno je češće kontrolirati stanje filtera i po potrebi ga isprati pod mlazom kako bi se oslobodio taloga i nečistoća.
Korisno bi bilo i imati jedan zamjenski filter, u slučaju da se koristi kartonski filter.
Pješčani filteri za bazen obično imaju funkciju samočišćenja tj. obrnutog protoka vode.
Čišćenje bazena
Čišćenje bazena je ključni aspekt održavanja, jer uklanja prljavštinu, lišće i druge nečistoće koje se mogu nakupiti u vodi. Postoji nekoliko metoda čišćenja bazena, uključujući ručno čišćenje, automatske čistače i korištenje kemikalija.
Površinsko čišćenje bazena može se vršiti svakodnevno. Ručno čišćenje uključuje korištenje mrežica za uklanjanje lišća i krupnih nečistoća. Ovaj proces može biti naporan, ali je učinkovit.
Također, ne treba zanemariti niti stijenke i stranice bazena na kojima se također talože nečistoće.
Čišćenje nečistoća s dna vode u bazenu vrši se s pomoću robotskog usisavača ili ručnog štapnog usisavača za bazene.
Automatski čistači bazena olakšavaju održavanje čistoće vode i obavljaju posao “umjesto vas”.
Kemikalije za čišćenje bazena
Kemikalije su važan dio održavanja bazena, jer pomažu u dezinfekciji vode i sprječavanju rasta algi i bakterija.
Klor je najčešće korištena kemikalija, ali postoje i alternativni proizvodi kao što su brom i oksidatori.
Kemikalije sprječavaju rast algi i bakterija, te održavaju vodu čistom do sljedećeg kupanja. Na tržištu postoje brojna sofisticirana rješenja kao što je plutajući dozator za kemikalije. Koji kontrolira otpuštanje kemikalija u vodu.
Zaštitni pokrivač
Prekrivanje bazena zaštitnim pokrivačem ključno je za sprječavanje nakupljanja prljavštine, insekata i drugih vrsta onečišćenja iz okoliša. Pokrivač za bazen također sprječava padanje lišća, dolazak ptica i drugih životinja u bazen za vrijeme nekorištenja.
Savjeti za sigurnost bazena
Sigurnost je uvijek prioritet kada se radi o bazenima, posebno ako imate djecu ili kućne ljubimce.
Postoji nekoliko mjera koje možete poduzeti kako biste osigurali sigurno okruženje oko bazena:
- Prilikom kupnje bazena provjerite sve značajke, karakteristike i tehničke specifikacije
- Postavite bazen na ravnu površinu (kamenu ili betonsku)
- Opcionalno postavite i stiropor za dodatne mjere sigurnosti
- Osigurajte dovoljno mjesta oko bazena
- Neka biljke koje uzgajate budu dovoljno daleko od bazena
- Postavite podlogu i ljestve za siguran ulazak i izlazak
- Održavajte bazen čistim i urednim
Javite nam se za sve dodatne upite, naši stručnjaci će vam rado pomoći.